اجتماع قلوب در وفای به عهد، گامی دیگر به سوی ظهور


امام زمان ارواحنا فداه در توقیع شریف خود به شیخ مفید، فرمودند:
اگر شیعیان ما که خداوند به اطاعت خویش موفقشان بدارد، در وفا به عهدی که با ما دارند یکپارچه می¬شدند (اجتماع قلوب می¬کردند)، هرگز توفیق ملاقات آنها با ما به تأخیر نمی¬افتاد و البته سعادت دیدار ما با معرفتی حقیقی به سرعت نصیبشان می¬شد. (۱)
بنابراین آنچه باعث سرعت در ظهور می¬شود، طبق فرمایش امام علیه السلام، عاملی که اگر انجام شود، بی وقفه ظهور اتفاق می¬افتد، اجتماع و همدلی شیعیان در وفای به عهد آن حضرت است. عهدی که ما با امام زمان علیه السلام داریم، پذیرش رهبری و حکومت آن حضرت و یاری ایشان در برقراری این حکومت است. بنابراین اگر ما در وفای به این عهد اجتماع کنیم، یعنی همه همدل شویم و برای درخواست رهبری و حکومت آن حضرت اجتماع کنیم و متحد و هم پیمان یک خواسته داشته باشیم؛ ظهور آن حضرت طبق فرمایش ایشان به سرعت به انجام خواهد رسید.
نمونه کامل این حقیقت، انقلاب اسلامی خود ماست که وقتی خواهان اسلام حقیقی شدیم، همه همدل و هم پیمان به میدان آمدیم و حکومت اسلامی را درخواست کردیم و در وفای به این پیمان همه با جان و دل تلاش کردیم و پس از آن بلافاصله انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.
بنابراین در این حدیث امام زمان روحی فداه چند نکته حائز اهمیت است:
۱- وفای به عهد داشته باشیم: نسبت به پیمانی که با امام زمان بسته¬ایم پایبند و وفادار باشیم.
۲- همدل شویم، همه شیعیان از جان و دل خواستار ظهور امام عصر ارواحنافداه شوند و همه تمرکز و درخواست¬شان همین باشد، دل¬ها همه متوجه این حقیقت باشد که امر فرج را درخواست کنند.
۳- اجتماع در همدلی، همه در این هدف مشترک، متحد و یک دل باشند، و در وفای به این هدف یکپارچه شوند.
اگر محکم و استوار همه بر سر یک هدف و یک خواسته، اجتماع کنیم و ظهور حضرت را درخواست نماییم، بی تردید به مقصد خواهیم رسید.
بهترین اجتماع قلوب در وفای به عهد با امام زمان ارواحنا فداه، مراسم دعا و استغاثه برای ظهور آن حضرت است.
زیرا این اجتماعی است که تنها به منظور درخواست از خداوند تشکیل شده است و دل¬ها همه متوجه یک هدف و خواسته می¬باشد.
اگر مردم به این حرکت به طور مستمر تداوم بخشند، یعنی پی در پی مجالس درخواست ظهور تشکیل شود، یقیناً ظهور امام عصر ارواحنافداه تحقق می¬یابد. چطور ممکن است جامعه¬ای خواستار حکومت شخصیتی باشد که سال¬هاست در انتظار این درخواست مردم به سر می¬برد و اکنون که همه بر سر این درخواست متحد شده¬اند، از پذیرفتن آن امتناع کند. حتی امیر المؤمنین علیه السلام تمایلی به پذیرش حکومت وقت خویش نداشتند و می¬دانستند که این کار سرانجامی ندارد و شرایط آن فراهم نیست، با این حال وقتی مردم اصرار به پذیرش حکومت توسط ایشان داشتند، آن حضرت قبول کردند و فرمودند اگر اصرار شما بر این کار نبود، آن را نمی¬پذیرفتم.
پس آنچه می¬تواند موجب ظهور امام عصر ارواحنافداه شود، اجتماع کردن دل¬های مردم برای این درخواست و اصرار ورزیدن آن¬ها در اجابت این دعا توسط خداوند است . اگرمردم این حرکت را به طور مستمر و مداوم ادامه دهند و این خواسته¬ی اصلی تمام شیعیان شود، بی تردید ظهور به انجام خواهد رسید.

۱- بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۷۶، ح ۸


دیدگاه ها و نقطه نظرات

تشخيص انسان و ربات *