دعا و تضرع رمز ظهور


بسیاری از ائمه سفارش زیادی به دعا برای ظهور کرده¬اند. امام عصر ارواحنا فداه نیز شخصاً به طور مکرر تقاضای درخواست ظهور را از شیعیان داشته¬اند، کجا دیده¬اید که شخصی، بخصوص که آن شخص حجت خدا و امام معصوم باشد، به مردم سفارش کند که درخواست کنید تا من به میان شما بیایم. ببینید مظلومیت چقدر و تظلم تا چه اندازه…
درجایی آن حضرت می¬فرمایند:
و اکثروا الدعا بتعجیل الفرج فان ذالک فرجکم(۱)
برای فرج من بسیار دعا کنید، زیرا همین باعث فرج شماست.
در این فرمایش امام چند نکته نهفته است:
اول آنکه آن حضرت سفارش به زیاد دعا کردن، کرده¬اند. می¬فرمایند برای فرج بسیار دعا کنید.
دوم آنکه: اشاره به درخواست تعجیل در فرج کرده¬اند. تعجیل وقتی است که کاری از وقت خودش گذشته باشد و در آن تأخیر شده باشد.
سوم آن که: این امر، یعنی دعا کردن برای فرج، موجب گشایش در امور خودمان می¬شود. یعنی پاداش کسی که برای فرج دعا می¬کند، این است که امورش اصلاح می¬گردد و گره از کارهایش باز می¬شود.
این همه سفارش ائمه اطهار علیهم السلام، این همه سفارش خود حضرت به اینکه برای ظهورم دعا کنید، اما تا کنون هزار سال از غیبت آن حضرت می¬گذرد و هنوز جامعه شیعه گامی برای تعجیل در ظهور آن حضرت برنداشته است.
دعا و استغاثه بهترین گامی است که شیعیان می¬توانند برای تعجیل فرج امام عصر ارواحنافداه بردارند. زیرا تا جامعه شیعه آماده پذیرش حکومت امام عصر خویش نباشد، امر فرج صورت نمی¬گیرد و نشانه این آمادگی درخواست ظهور است. از طرفی آنچه باعث می¬شود، درخواست انسان از سوی خداوند به اجابت برسد، دعا همراه با تضرع و التجاست.
بنابراین تنها راه نجات و رسیدن به مقصد، دعا و استغاثه به درگاه خداوند است.
امام باقر علیه السلام می¬فرماید:
اگر در زمانی قرار گرفتید که امامتان غایب شده بود، به پیشگاه پروردگار استغاثه کنید و به همان روش قبلی که از ائمه هدی علیهم السلام فرار گرفته بودید و بر محور آن دوست و دشمن را می¬شناختید، پایدار باشید که ظهور و گشایش خیلی زود به سراغتان خواهد آمد. (۲)
همچنین امام صادق علیه السلام کلید درخواست ظهور و راه رسیدن به مقصد را در روایتی برای ما بازگو کرده¬اند و صراحتاً می¬فرمایند اگر به آن عمل کنیم، حتماً به مقصد خواهیم رسید.
آن حضرت الگوی کار ، روش کار و تضمین به نتیجه رسیدن آن را در این حدیث بیان کرده، چنین می-فرمایند:
چون عذاب بر بنی اسراییل طولانی شد، تا چهل روز در پیشگاه الهی ضجه زده و گریه کردند. سپس خدای تعالی به حضرت موسی و هارون وحی فرمود که بنی اسراییل را از دست فرعون نجات دهند که در نتیجه از صد و هفتاد سالی که به فرج باقی مانده بود، صرف نظر شد.
سپس حضرت صادق علیه السلام می¬فرمایند: شما (شیعیان) نیز همین طور، اگر چنین عمل کنید( با ضجه و گریه، دعای همگانی کنید)؛ خداوند فرج ما را می¬رساند، اما اگر دست روی دست بگذارید و اینگونه دعا نکنید، وقتی که کار به نهایت خود رسید، فرج می¬رسد. (۳)
و نهایت امر یعنی اوج شدت و سختی و فشار و جنگ وناامنی واضطرار تا بلاخره مردم سرشان به سنگ بخورد و مجبور شوند از شدت اضطرار و بیچارگی به امام زمان خود ارواحنافداه روی آورند.
بنابراین طبق این فرمایش و فرمایشات دیگر ائمه اطهار علیهم السلام تنها راه رسیدن به فرج و ظهور امام زمان ارواحنا فداه، استغاثه و دعا و تضرع دسته جمعی به درگاه خدای متعال است.
تمام روایاتی که سفارش به دعا و استغاثه نموده¬اند، در ادامه این موضوع را نیز متذکر شده¬اند که اگر چنین کنید ظهور آن حضرت به سرعت به انجام می¬رسد. با این همه اشاره و صراحت بیان و ارائه کلید گشایش کار، چه جای تحیر و سرگردانی، مگر آنکه دچار سستی و کوتاهی شویم.
و اما دعا برای به اجابت رسیدن باید شرایطی داشته باشد:
اول این که دعا برخاسته از اعماق وجود و خواسته حقیقی دل باشد.
امام صادق علیه السلام می¬فرماید: خداوند دعایی را که از روی غفلت و بی توجهی باشد، اجابت نمی¬فرماید، پس وقتی دعا می¬کنی، از ته دل و با توجه دعا کن و آن گاه یقین کن که خدای تعالی اجابت می¬فرماید. (۴)
دیگر این که دعا پس از توبه و شست¬وشو دل از گناه باشد.
شرط دیگر اینکه دعا خالص و صادقانه درخواست شود.خالصانه یعنی هنگام دعا برای ظهور هیچ چیز جز ظهور حضرت، خواسته قلبی ما نباشد.
و دیگر اینکه دعا همراه با اضطرار و ضجه و انابه باشد، که به آن استغاثه می¬گویند.
این حال اضطرار و دل شکستگی شرط اصلی استجابت دعاست که امام صادق علیه السلام نیز در حدیث مذکور به آن اشاره فرموده¬اند.
همچنین صلوات بر محمد و آل محمد در ابتدا و انتهای دعا، باعث استجابت دعا می¬شود.
عامل دیگر اجتماع کردن است. اگر دعا دسته جمعی باشد و مردم همدل و یکپارچه از خدا درخواست ظهور نمایند، طبق فرمایش خود امام عصر ارواحنا فداه، امر فرج به سرعت فرا می¬رسد.
اکنون به شب¬های احیا نزدیک می¬شویم. با ارزش¬ترین اوقاتی که خدا دعا را اجابت می¬کند؛ بخصوص که این دعا بعد از توبه باشد و بخصوص که دعا در حقّ تنها ذخیره الهی، یگانه باز مانده آل محمد صلی الله علیه و آله باشد.
دل¬ها آماده است، از مصیبت¬های زمان غیبت کارد به استخوان رسیده و جان¬ها مضطر گشته. مردم محتاج نجات دهنده¬ای هستند که بتواند خیر و آسایش و صلح و دوستی را برای شان به ارمغان آورد.
از کوتاهی¬ها، غفلت¬ها و دنیازدگی پشیمانند و اگر منجی حقی به نجات آنها برخیزد، رو به سوی او می-آورند. اکنون پاک از گناهان، همدل و همزبان اجتماع کرده¬اند تا از خداوند بهترین تقدیر را برای خویش درخواست کند و چه تقدیری بهتر از ظهور آل محمد علیهم السلام و چه آینده¬ای سعادتمندتر از زندگی در حکومت امام عصر ارواحنافداه.
آیا وقت آن نرسیده که دل¬ها را متوجه این حقیقت که تنها راه نجات و رستگاری است، کنیم. پس بیایید این شب¬ها تنها و تنها یک درخواست را به سوی خداوند بخشایشگر مهربان التجا بریم و آن ظهور آل محمد علیهم السلام باشد که تمام خیر و خوبی و سعادت در آن نهفته است.
و بی تردید اگر خدای نخواسته این دعا به اجابت نرسید، اما موجب گشایش امور و فلاح و رستگاری ما می-شود، آن چنان¬که خود امام زمان علیه السلام وعده فرموده¬اند.

۱- مکیال المکارم، ج ۱، ص ۳۰۷
۲- کمال الدین، ج ۲، ص ۳۲۸
۳- بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۱۳۱
۴- مکارم اخلاق، ص ۲۷۰


دیدگاه ها و نقطه نظرات

تشخيص انسان و ربات *